Czy dozwolone jest pranie odzieży roboczej w domu?

Odzież robocza jest wymagana do noszenia w naprawdę wielu zawodach. Nie chodzi tutaj jednak tylko i wyłącznie o te, w których wykonuje się bardzo ciężkie prace. Także w przemyśle spożywczym taka odzież jest wymagana, aby zachować wszelkie rygory sanitarne. Zawsze powinna być ona dostosowana do panujących warunków, w tym również do ogólnej temperatury. Ponadto istotne jest to, aby była ona w dobrym stanie. Co natomiast z czystością takiej odzieży? Kto odpowiada za tę kwestię: pracodawca czy też pracownik?

Pranie odzieży roboczej w domu

Za pranie odzieży roboczej odpowiada pracodawca. To on powinien zapewnić swoim pracownikom niezbędne do tego środki lub też jakieś uniwersalne rozwiązanie, przykładowo zatrudnienie firmy zewnętrznej celem jej prania. To nie oznacza jednak, że pracownik nie może prać swojej odzieży w domu. Jest taka możliwość i trzeba przyznać, że w znacznej części przypadków się ją wykorzystuje. Jak to jednak powinno wyglądać pod względem finansowym? Jeśli pracownik i pracodawca ustalają pomiędzy sobą, że pracownik będzie wykonywał tę pracę w domu, wówczas powinien otrzymywać za to pewne pieniądze. Najlepiej gdyby był to po prostu ryczałt za pranie odzieży roboczej. Kwota zatem byłaby z góry ustalona i niezmienna. Oczywiście życie cały czas drożeje i z roku na rok pewne środki czystości również. Gdyby zatem po jakimś czasie pracownik uznał, że otrzymywane pieniądze nie są już wystarczające, wówczas można na nowo dokonać przeliczeń i pewnych ustaleń. Pranie odzieży domowej w domu to norma, ale roboczej już niekoniecznie. Warto zatem traktować to po prostu jako wypełnianie obowiązków i pobierać za to pewną sumę pieniędzy.

Odzież roboczą oraz obuwie robocze takie powinien zapewnić pracownikowi pracodawca. Co do tej kwestii, wiele osób często ma wątpliwości. Nie zawsze pracodawcy chcą bowiem wywiązywać się właśnie z tego obowiązku. Warto jednak pamiętać, że to nigdy nie leży po stronie pracownika, tak samo jak cykliczna wymiana odzieży, gdy ta ulegnie już zużyciu.

Fachowe pranie odzieży przez firmę zewnętrzną

Wielu pracodawców aby nie obciążać dodatkowo swoich pracowników, decyduje się na skorzystanie z bardziej uniwersalnych rozwiązań. Mowa tutaj między innymi o współpracy z firmami zewnętrznymi, takimi między innymi jak: STAPOL. Firma ta zajmuje się w pełni kompleksowym serwisem odzieży roboczej. Każdego tygodnia przyjeżdża i zabiera odzież brudną, przywożąc na jej miejsce zupełnie czystą.

Brudna gdy jest zabierana, podlega dokładnemu sprawdzeniu. Czyści się ją przy użyciu fachowych maszyn i środków, dzięki czemu trafia ona z powrotem w ręce pracowników w nienagannym stanie. Jeśli uległa ona jakimś uszkodzeniom, wówczas jest również dokładnie naprawiana. W sytuacji gdy nie nadaje się już do noszenia, wymienia się ją na nowy komplet. Pracodawca nie musi zatem robić tak naprawdę nic. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu jest możliwość skupienia się na innych obowiązkach w firmie, zamiast na takich rzeczach przyziemnych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts