Czas na wędliny bezglutenowe – niezbędne informacje

bezglutenowe wędliny

W polskich sklepach coraz łatwiej dostać bezglutenowe wędliny. Oferta na takie produkty jest coraz bardziej zróżnicowana. Ułatwia to życie osób, które z różnych powodów wykluczyły gluten ze swojej diety. Niektórych zmusiła do tego celiakia lub nietolerancja na wybrane białka pochodzące ze zbóż. Wielu zrezygnowało z glutenu lub ograniczyło jego udział w jadłospisie w trosce o ochronę zdrowia i lepsze samopoczucie.

Wędliny bezglutenowe widziane oczami producentów i konsumentów

Bez względu na motywy wykluczenia glutenu, wszyscy konsumenci mogą jeść teraz bardziej zróżnicowanie. Mają do wyboru nie tylko podstawowe produkty bezglutenowe, jak pieczywo czy makarony, ale także wędliny i mięso. O ile wyroby piekarnicze z przekreślonym kłosem widywało się w polskich sklepach od dawno, to z produktami mięsnymi sprawa nie była taka oczywista. Niewiele firm podjęło wyzwanie i wprowadziło zaostrzone normy produkcji wędlin bezglutenowych. Początkowo wydawało się to nieopłacalne, a dietę bezglutenową traktowano jak kolejny chwilowy trend żywieniowy. Dzisiaj już wiadomo, że celiakia i nietolerancja glutenu to choroby cywilizacyjne. A ograniczenie tradycyjnych produktów zbożowych często przynosi dodatkowe zalety w postaci poprawienia stanu zdrowia oraz lepszego samopoczucia. Bardziej świadome społeczeństwo skłoniło producentów do przeorganizowania działalności. W krótkim czasie wędliny bezglutenowe stały się łatwo dostępne. Ich zróżnicowany asortyment pozwala wielu osobom jeść zdrowo i smacznie, pomimo alergii i problemów z układem pokarmowym.

Bez glutenu nie równa się bezglutenowy

Choć w języku polskim sformułowania te można potraktować jak synonimy, w rzeczywistości produkt bez glutenu nie musi być bezglutenowy. Sedno tkwi w szczegółach produkcji, odczuwanych zwłaszcza przez ludzi zmagających się z ostrą odmianą celiakii. Wędliny bezglutenowe są dla nich w pełni bezpieczne, ponieważ wyprodukowano je w otoczeniu pozbawionym uczulających składników, takich jak panierki czy przyprawy do mięs. Symbol przekreślonego kłosa można umieszczać wyłącznie na takich wyselekcjonowanych produktach. Tymczasem sformułowanie bez glutenu nie daje pełnego bezpieczeństwa. W praktyce produkty bez glutenu często zawierają mniej lub bardziej śladowe ilości tego białka. O ile nie zaszkodzą przeciętnemu konsumentowi, osoby z alergiami pokarmowymi powinny się ich wystrzegać. W przeciwnym razie objawy celiakii lub nietolerancji mogą się bardzo dać we znaki. Upłynie zapewne jeszcze trochę czasu, zanim tego rodzaju detale będą powszechnie znane. Na szczęście rośnie grupa odpowiedzialnych producentów i świadomych konsumentów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts