Nietolerancja glutenu – przyczyny i porady lecznicze

Alergii na gluten nie należy mylić z celiakią. Pod wieloma względami schorzenia te są do siebie podobne, łączą je chociażby objawy czy możliwość wystąpienia w każdym wieku. Nietolerancja glutenu pojawia się w obu tych przypadkach. W przeciwieństwie do celiakii trwającej do końca życia, łagodniejsze uczulenie na białka zawarte w zbożach może przeminąć. Pomocna jest w tym dieta bezglutenowa stosowana przez jakiś czas.

Przyczyny nietolerancji glutenu

Obecny stan wiedzy medycznej nie daje jasnej odpowiedzi o przyczyny występowania nietolerancji glutenu. Naukowcy zaznaczają jednak, że kilka istotnych rzeczy wiadomo na ten temat. Po pierwsze wbrew powszechnemu mniemaniu uczulenie na prolaminę, białko występujące między innymi w nasionach pszenicy, nie pojawia się wyłącznie u dzieci. Nietolerancja glutenu dotyka także w późniejszych etapach życia. Celiakia to choroba genetyczna, na którą prawdopodobnie spory wpływ mają warunki środowiskowe i nawyki żywieniowe. W większym stopniu zagrożone są nią kobiety, a także cukrzycy. Według niektórych analiz przyczyn wystąpienia uczulenia na gluten można szukać w działaniu niektórych wirusów. Analizy będą zapewne trwały, zwłaszcza że rośnie popularność diety wykluczającej ten składnik. A sama nietolerancja glutenu stanowi coraz poważniejszy problem także w Polsce. Według badań nietolerancja glutenu ma również wpływ na nadwagę oraz otyłość.

Jak sobie radzić z nietolerancją glutenu?

Przede wszystkim wymagane jest określenie problemu, co nie jest zadaniem prostym. Nietolerancja czy uczulenie na gluten diagnozowane są na zasadzie wykluczania innych chorób. Póki co nie ma bowiem procedury, która dawałaby jasny wynik odnośnie alergii na to białko. Nieco łatwiej stwierdzić celiakię, ponieważ jej występowanie jest związane z wystąpieniem określonych genów. Sprawy nie ułatwia różnorodność objawów, które mogą, ale nie muszą świadczyć o problemach z przyswajaniem glutenu. Do tych najczęściej występujących należą problemy z układem pokarmowym i nerwowym, bóle mięśni, a nawet zaburzenia nastroju. Po określeniu źródła problemu, podstawą leczenia jest dieta bezglutenowa. Dobra informacja jest taka, że nietolerancję glutenu w wielu przypadkach udaje się wyleczyć. Trzeba jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń żywieniowych, otrzymanych od lekarza. Rezygnacja z produktów zbożowych oraz żywności przetworzonej wpisuje się również w diagnozowanie nietolerancji glutenu. Jeżeli na skutek jego odstawienia stan zdrowia i samopoczucie pacjenta się poprawiają, istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia alergii właśnie na ten składnik.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts