Jak prawidłowo prać odzież roboczą?

Ze statystyk wynika, że aż 80% pracowników woli prać rzeczy w prywatnej pralce. Zdarza się, że pracodawca bierze za nie dość wygórowane stawki, dlatego wiele osób woli sobie zaoszczędzić. Pranie odzieży roboczej nie jest jednak proste. Bardzo często ma się tu do czynienia z chemikaliami, klejami czy olejami. Jak sobie radzić w przypadku niestandardowych plam i czy wszystkie z nich można usunąć w domu?

Utrata właściwości odzieży

Odzież robocza może znacznie różnić się w zależności od wykonywanego zawodu. Duża część ma chronić przed wiatrem czy opadami, z kolei inne zabezpieczają przed zabrudzeniami i skaleczeniami. Istnieją też ubrania specjalistyczne, które odgradzają pracownika od substancji niebezpiecznych. Do każdego prania trzeba podejść w odrobinę inny sposób. Inaczej utraci swoje właściwości ochronne, a więc pracownik będzie w jakiś sposób zagrożony.

Niebezpieczeństwa związane z praniem

Pranie odzieży ochronnej może się czasami wydawać proste, ale potem okazuje się, że znajduje się na niej odrobina niebezpiecznej substancji. Należy się wtedy zastanowić czy zabrać takie ubranie do domu. Przykładowo odzież chroniąca przed chemikaliami wymaga impregnacji, która raczej nie jest możliwa w domu. Należy wtedy zostawić ubranie u pracodawcy, inaczej ubranie straci właściwości kwasoodporne.

Trzeba pamiętać, żeby nie prać odzieży ochronnej z innymi ubraniami, bo może je skazić. Nie należy raczej stosować zmiękczacza i odplamiacza, który pogarsza właściwości ubrania. To samo w przypadku ustawienia nieprawidłowej temperatury wody. Należy też zaznaczyć, że impregnacja powinna następować regularnie, dlatego lepiej jak najczęściej oddawać ubranie pracodawcy. Długie unikanie prania, nawet w przypadku braku plam – może znacznie obniżyć bezpieczeństwo pracownika.

Pranie w zależności od rodzaju odzieży

Istnieją takie rodzaje odzieży, z którymi nie poradzi sobie zwykła pralka. Zaliczają się do nich ubrania do spawania, gdzie resztki pobrudzeń są łatwopalne i ciężkie do usunięcia. Źle przeprowadzone pranie może wpłynąć na właściwości odzieży przeciwdziałającej podpaleniu. Tak samo przy ochronie antyelektrostatycznej. Należy unikać również prania odzieży kwasoodpornej, nawet w przypadku braku widocznych plam. Czasami są one bezbarwne, co często można sprawdzić węchem. Przy braku impregnacji ubranie traci odporność i zwiększa szansę przedostania się kwasu.

Pranie odzieży roboczej w domu jest możliwe w przypadku ubrań chroniących przed zimnem. Trzeba jednak pamiętać, że za każdym razem spada izolacja wskutek zlepiania się włókien. To samo w przypadku częstego kontaktu z deszczem. Warto uwzględnić, że pranie w domu często jest skuteczne względem plam, ale pomija efekt impregnacji. Zyskuje się co prawda trochę pieniędzy, ale ubiór dużo gorzej ochroni przed warunkami atmosferycznymi. Nie chodzi tylko o efekt usunięcia plamy i estetyczność. Poza tym zwykłe pralki nie usuną zabrudzeń na charakterystycznej żółtej odzieży ostrzegawczej. Wpływa to jej główną cechę, czyli widoczność z dalszej odległości – zwłaszcza w przypadku święcących odblasków.

 

Więcej opraniu odzieży ochronnej dowiesz się ze strony firmowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts